2017-05-24 15:50:00

Trénerek a stresszmentes szervezetekért, avagy a megelőzésben rejlik a titok

A stresszkezelés preventív módszerei

Tapasztalataink alapján évről évre nő azon non-profit és for-profit szervezetek száma, akik egyre tudatosabban és tervezettebben foglakoznak a munkahelyi stresszel. A titok a megelőzésben rejlik, mely a humán tőke kiemelt szerepét tekintve, biztosan megtérülő beruházás.
A stressz kezelésére sokféle bevált technika létezik. A különféle relaxációs technikák, például az autogén tréning elsajátítása sokat segítenek a már meglévő stressz kezelésében, a legjobb megoldás azonban a negatív stressz elkerülése. Ebből kiindulva, tréningjeinken fontos szerepet tulajdonítunk a preventív módszereknek is. Elsőként a munkavállalók megtapasztalják, hogy a tudatos kommunikációval, erőszakmentes érdekérvényesítéssel hogyan csökkenthetik a belső feszültséget. A kommunikációs helyzetek és a különböző csoportok együttműködése olyan szituációkat eredményez, amelyben különféle konfliktuskezelési technikákat kell alkalmazni. A készségfejlesztés célja, hogy az emberek fel merjék vállalni a konfliktusokat, és a megfelelő módszer megtalálásával megőrizzék a jó kapcsolatokat. A csoportmunkák során megtapasztalják, hogy érzelmeik „zsilipelésével” könnyebbé válik életük, csökken a belső stressz szintjük és a pszichoszomatikus betegségek kialakulásának esélye.
A megelőzésnél és az utólagos kezelésnél is meghatározó fontosságú az önismeret szerepe. Trénereink valós tükröt nyújtanak az egyéneknek a személyes készségekre, viselkedésre vonatkozóan, ezáltal lehetőséget kapnak a fejlődésre és továbblépésre. Felismerik, hogy az életben mire van ráhatásunk, mely dolgokon van lehetőségük változtatni, és ezáltal milyen módon tudják kontrollálni a stresszhelyzeteket.

A vezetők felelőssége

Az egészséget támogató munkahelyek megvalósításában komoly szerep hárul a vezetőkre is. A jó főnöknek ismernie kell a munkatársaihoz vezető utat. A helyzeteknek megfelelő vezetés és irányítás tudományának elsajátításával, a motiváló kommunikációval vagy éppen a vezetői feladatok tudatosításával erősödik szerepük. Hozzásegítjük őket, hogy elismerjék az embereik önállóságát, értékteremtő képességét, támogassák a folyamatos tanulást, valamint a tudatos stressz- megelőzés és kezelés szervezeti kultúrába illesztését.

A mérhetőség dilemmái

Ahhoz, hogy egy szervezetben valós és hosszú távú eredményeket érjünk el, a munkavállalói állomány kritikus tömegét (legalább 30%) szükséges bevonni a képzésekbe. Az elmúlt évek visszajelzései, az online szervezeti diagnózisok bizonyítják, hogy a tréning sorozat növelte az elégedettséget partnereink munkavállalói körében. Mérési eredményeink is azt igazolják, hogy csökkent a panaszok száma, a dolgozók nyíltabban és hatékonyabban kommunikálnak, növekedett az alternatív stresszkezelési technikákat alkalmazók aránya, és a vezetők évről évre újabb célcsoportot kívánnak bevonni a képzésekbe. Ez megerősítés számukra és számunkra is!

Végezetül pedig ne feledjük, hogy azok az események, melyek szerencsétlenségnek tűnnek, sokszor nem mások, mint álruhába öltözött lehetőségek.

Szabó-Szőke Renáta, az AGORA Oktatási Intézet Kft. tréner-tanácsadója

Forrás: HR Portál